Stara Apteka - Lwów

Stara apteka

Stara apteka to jedna z bardziej ciekawych atrakcji Lwowa. Założona w 1774 roku w dalszym ciągu pełni swoją pierwotną funkcję.

Apteka znajduje się na lwowskim rynku, na rogu ulic Drukarskiej oraz Stauropigijskiej.

Wejście do Muzeum Farmacji Pod Czarnym Orłem ozdabiają dwie płaskorzeźby greckiej mitologii przedstawiające Asklepiosa oraz jego córki – Higieji. Lwowska apteka jest jedną z najstarszych na Ukrainie.

Poza tym wygląda dość niepozornie na tle pozostałych kamienic pięknego rynku, stąd pewnie sporo osób nie ma pojęcia o znajdującym się tutaj muzeum.

Powstanie muzeum

Prace przygotowujące muzeum farmacji miły miejsce w roku 1966. W latach 80 – tych przeprowadzono dużą liczbę prac remontowych w sąsiednich budynkach gospodarczych. Zagospodarowanie oficyny kamienicy sprawiło, że teren ekspozycyjny bardzo się powiększył.

Stara Apteka

Eksponaty znajdujące się w kolejnych pomieszczeniach, piwnicach czy w oficyjnie pochodzą oczywiście z apteki Pod Czarnym Orłem, ale również od farmaceutów i kolekcjonerów.

Zwiedzanie

Kilka mebli oraz eksponatów znajduje się w głównej czesci apteki, która w dalszym ciągu oferuje możliwość zakupu medykamentów. Główna część muzealna znajduje się jednak na zapleczu.

Liczba zgromadzonych przedmiotów robi wrażenie. Meble, stare szyldy, naczynia, fiolki, stare kasy. Do tego archiwalne przepisy.

Zwiedzamy samodzielnie przechodząc przez liczne pomieszczenia. Nawet jeśli kogoś średnio interesują same eksponaty, to z pewnością same pomieszczenia oraz spacer nimi zrobią na was wrażenie. Bardzo fajne miejsce w letnie dni (w środku ciemno oraz chłodno) oraz na zwiedzanie z dzieciakami.

Uwaga
Eksponaty są opisane w języku ukraińskim. Z pewnością wiele ciekawych rzeczy dowiecie się o tym miejscu korzystając ze zorganizowanej wycieczki np podziemiami Lwowa.

Ceny

Bilecik kupujemy w samej aptece, a sam koszt jest symboliczny.

Ceny na rok 2020:

Osoba dorosła – 15 UAH / ok. 2,30 PLN

Godziny otwarcia

poniedziałek – piątek 10:00 – 20:00
sobota – niedziela 10:00 – 17:00

Zostaw odpwowiedź

Twój adres nie będzie publikowany. Wymagane pola zostały zaznaczone *

*