Archikatedralny sobór św. Jura zbudowany w latach 1744-1772 to monumentalna budowla będąca jednym z najbardziej charakterystycznych elementów lwowskiego krajobrazu.
Sobór
Kompleks świątynny w stylu rokoko. Zaprojektował go słynny polski architekt Bernard Meretyn. Całość to katedra, dzwonnica, budynki kapituły oraz pałac metropolitów ogrodzone murem. Znajduje się na wzgórzu przy placu św. Jura. Z tego względu wyróżnia się w lokalnym krajobrazie.
Sobór św, Jura powstał a miejscu dawnej gotyckiej świątyni i od samego początku był katedralną cerkwią grekokatolicką. Po II wojnie światowej Lwów został włączony do terenów Zwiazku Radzieckiego, a tym samym katedra została włączona do struktur Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. W 1990 roku wraca ponownie do roli świątyni grekokatolickiej, a w 1991 roku papież Jan Paweł II ustanowił metropolitą lwowskim kardynała Myrosława Lubacziwśkiego.
Patronem świątyni jest św. Grzegorz, który patronuje wielu świątynią, miastom i państwom na całym świecie.
Kolosalne wrażenie robią zdobienia, malowidła. Z daleka rzucają się w oczy przepiękne kopuły. Co ważne, sobór jest wyremontowany, co dodatkowo to tle często zaniedbanej Ukrainie, podkreśla jego rangę oraz dostojność.
Sobór św. Jura praktycznie
Warto zaplanować zwiedzanie tego miejsca w weekend, gdyż regularnie odbywają się tutaj śluby.
Ostatnia renowacja miała miejsce w 2001 roku na okazję wizyty Jana Pawła II. Mieszkał on w pałacu metropolitów.
W 1998 roku sobór został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Jest to z pewnością niezwykle atrakcyjne miejsce dla prawosławnych ze względu na bogate zbiory świętych relikwii czy kopii całunu turyńskiego. Można tu spotkać liczne grupy pielgrzymkowe.
Dla odwiedzających dostępna jest toaleta (płatna).
Lokalizacja
Sobór św. Jura jest oddalony od lwowskiego rynku o 1,6 km. Trasa wiedzie pod górę, jednak po drodze mijamy wielki Park Kościuszki. To świetne miejsce na spacer i wypoczynek w cieniu drzew. Nasza Zuzia również skorzystała ze znajdującego się tutaj placu zabaw.