Ratusz – punkt widokowy

Ratusz znajduje się na lwowskim rynku. Obecny to klasycystyczny budynek z XIX wieku zastępujący dotychczasową, zawaloną budowlę.

Historia ratusza

Pierwotny ratusz to gotycka konstrukcja, której data budowy to 1381 rok. Czerwona wieża ratuszowa nabrała swojego kształtu w 1504 roku i na jej froncie znalazł się zegar.

Wieża dwukrotnie płonęła w wielkich pożarach Lwowa w latach 1527 oraz 1571. Ratusz podlegał wtedy renowacjom, w tym zegar. Wybijające godziny wyznaczały rytm dnia mieszkańców.

w XVII wieku burmistrz Marcin Kampian zlecił przebudowę, która nadała wygląd ratuszowi na przeszło 200 lat.

Źródło: lia.lvivcenter.org

Niestety, w 1826 roku wieża runęła, niszcząc znaczną część obiektu i grzebiąc pod swoimi gruzami 8 osób, w tym trębacza.

Ledwo wzniesiona nowa budowla stała sie ofiarą bombardowania Austriaków w 1848 roku podczas Wiosny Ludów.

po okresie zaborów, austriackiego orła na szczycie wieży zastąpił Orzeł Biały. Od 1919 roku w niezmienionej formie miejsce to funkcjonuje do dziś.

Punkt widokowy

Wieża ratuszowa to punkt widokowy i piękna panorama Lwowa. Na górę wchodzimy po schodach, dlatego jest to zadanie dla osób nie mających problemów z przemieszczaniem się.

Początkowy etap to schody w samym urzędzie, więc przemieszczamy się całkowicie swobodnie. W samej jednak wieży schody są wąskie i przeciskamy się z osobami idącymi w przeciwnym kierunku.

Poniżej widok ze szczytu wieży ratuszowej:

Naszym zdaniem

Sam budynek ratusza nie robi większego wrażenia zwłaszcza na tle lwowskiego, przepięknego rynku. Samo wejście na szczyt wieży ratuszowej jest jednak bardzo dobrym pomysłem, a sam wstęp w bardzo niskiej cenie.

Wejście na wieżę, ceny

W zależności od okresu wejście na wieżę jest możliwe w godzinach 8:30 – 18:00.

Cena 2020
Ceny za wejście drożeją każdego roku. Stan na rok 2020 – 40 hrywien / osoba, czyli ok. 6,20 PLN

Zostaw odpwowiedź

Twój adres nie będzie publikowany. Wymagane pola zostały zaznaczone *

*