Kościół Bożego Ciała

Kościół Bożego Ciała i klasztor Dominikanów we Lwowie to obecnie cerkiew greckokatolicka świętej eucharystii. Barokowy, wspaniały zabytek Lwowa.

Kościół mieści się na zabytkowej starówce, na placu muzealnym. Budzi wrażenie zewnętrznym wyglądem oraz wystrojem w środku. Przechadzając się tutaj w weekendy możemy być świadkami organizowanych tutaj ślubów.

Historia

Historia kościoła Bożego Ciała bierze się z wypraw dominikanów, którzy w XIII podjęli się akcji misyjnej na Rusi. Pierwze przybycie zakonników na teren Lwowa datuje się na 1234 rok. Pierwotnie powstała za czasów panowania rządu książąt z dynastii Romanowiczów drewniana świątynia spłonęła.

Formalnej fundacji konwentu dominkanów oraz budowy ceglanej świątyni dokonał Władysław Opolczyk w 1378 roku. Co ciekawe, ten sam władca fundował cztery lata później klasztor paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie.

Jak to zwykle bywało, kościół wielokrotnie był ofiarą pożarów. Po jednym z nich został odbudowany w stylu gotyckim, a po słynnym pożaze w 1527 roku, który spustoszył potężnie miasto, zyskiwał coraz bardziej na znaczeniu.

Dominikanie dobudowywali kolejne gmachy, a w XVII wieku klasztor zamieszkiwało już przeszło 100 zakonników.

Kościół Bożego Ciała

Obecny kształt kościoła Bożego Ciała to rok 1769. Wtedy też arcybiskup Wacław Hieronim Sierakowski konsekrował ukończona świątynię. Wtedy też dobiegły końca prace nad elewacją, a nad wejściem pojawił się charakterystyczny dziś napis 'Soli Deo Honor et Gloria” (Jedynemu Bogu cześć i chwała).

XX wiek

Koniec zakonu Dominkanów to wybuch II wojny światowej. Po zajęciu miasta przez sowietów zakonnicy zostali zmuszeni do opuszczenia budynków, a w 1972 roku budynek klasztorny został zamieniony na Muzeum Religii i Ateizmu. Sam kościół Bożego Ciała pełnił przez pewien czas magazyn cementu.

Rolę świątyni przywrócono temu miejscu w latach 90 – tych. Wtedy też weszła w skład ukraińskiej cerkwi greckokatolickiej.

Część zabudowań klasztornych pełni rolę Muzeum Historii Religii.

Zostaw odpwowiedź

Twój adres nie będzie publikowany. Wymagane pola zostały zaznaczone *

*