Lwów lotnisko

Dojazd z lotniska

Dojazd z lotniska we Lwowie nie jest ani problematyczny ani drogi. Port lotniczy znajduje się lekko ponad 10 kilometrów od centralnej części miasta. Zobacz jak najtaniej oraz najszybciej można się stamtąd dostać do centrum.

Siatka połączeń do Lwowa stale się rozwija, głównie za sprawą Wizz Aira oraz Ryanaira. Lądujemy na nowym terminalu i przejściu przez kontrolę paszportową przechodzimy do hali przylotów.

Tu poza informacją turystyczną, znajdziemy kantor. Jeśli nie macie żadnych hrywien, należy wymienić kilka – kilkanaście złotych na przejazd z lotniska. Różnica w kursach z kantorami na mieście nie jest bardzo znacząca.

Podane ceny oraz numery środków komunikacji zostały zaktualizowane w oparciu o stan na 2020 rok 🙂

Taksówka

Oczywiście najprościej i najszybciej zamówić taksówkę. Ważne, aby cenę za kurs ustalić przed wejściem do samochodu. Macie zresztą gwarancję tego, że wychodząc z lotniska taksiarze będą was zaczepiać. Można wcześniej poszukać namiarów na korporacje taksówkarskie i wcześniej umówić kurs. Taksówkarze potrafią wystrzelić z cenami w okolicach 100 hrywien, ale spokojnie można stargować do ok. 80 UAH w zależności od miejsca o którego się udajecie.

Uber

Uber bardzo się rozwinął na Ukrainie. Koszt przejazdu w ciągu dnia z lotniska w okolice Uniwersytetu to ok. 80 UAH, więc bardzo zbliżony do tradycyjnej taksówki. Tu jednak przez aplikację i bez targowania 🙂

Jeśli chodzi o transport publiczny, to z lotniska we Lwowie mamy następujące typy transportu:

Trolejbus – linia numer 29

Najtańszy środek transportu. Cena biletu to 5 hrywien, co przy aktualnym kursie daje nam ok. 76 groszy….  Aktualnie podjeżdża pod budynek nowego terminala na którym lądujemy. Należy pamiętać, że przewóz dużego bagażu jest dodatkowo płatny. Poza starym taborem (super!) jeżdżą tu również nowoczesne składy. Czas przejazdu jest różny w zależności od pory dnia – w środkowej jego części miasto jest najbardziej zakorkowane. Ostatnim przystankiem jest plac pod budynkiem Uniwersytetu Iwana Franki. Bilet kupujemy u kierowcy i kasujemy w kasowniku.

Autobus – linia numer 48

Odjeżdża z tego samego przystanku spod lotniska. Cena za przejazd to 4 hrywny. Autobus dojeżdża do prospektu Svobody, czyli w okolice lwowskiej opery. Czas przejazdu będzie podobny jak trolejbusa i powinien zamknąć się w ok 30 minutach.

Jeśli będzie wracać na lotnisko we Lwowie, załóżcie sobie odpowiedni zapas. My jechaliśmy w środkowej części dnia i trolejbus spod uniwersytetu jechał na miejsce blisko godzinę.

Autobus ekspresowy Lotnisko – Dworzec kolejowy

Autobus kursuje między lotniskiem na dworcem kolejowym zaledwie z dwoma przystankami na żądanie po drodze, czyli ulica Liubinska ( Budynok Mebliv) oraz centrum handlowe Skrynia.

Czas przejazdu to niecałe 30 minut, autobusy kursują co ok. 1 godzinę.

Koszt: 20 UAH (lekko ponad 3 PLN)

2 komentarze

  1. Na jakim przystanku wysiąść żeby było najbliżej centrum?

Zostaw odpwowiedź

Twój adres nie będzie publikowany. Wymagane pola zostały zaznaczone *

*