Cmentarz Łyczakowski

Cmentarz Łyczakowski to miejsce niezwykłe. Miejsce obowiązkowe dla wszystkich polskich turystów. Można na niego poświęcić większą część dnia.

Pierwsze wzmianki o grzebaniu zmarłych sięgają XVI wieku, kiedy w tym miejscu chowano ofiary dżumy. Cmentarz Łyczakowski powstał 1786 roku. Położenie nekropolii jest niesamowite. Niezwykle malownicze, piękne otoczenie pełne zieleni. Od samego początku było to miejsce pochówku głównie dla przedstawicieli inteligencji i klas wyższych.

Ze względu na dzieje miasta, napisy na nagrobkach znajdują się w językach niemieckim, polskim oraz ukraińskim i rosyjskim. Ze względu na długą tradycję polskości Lwowa (1830 – 1945) to ta historia interesowała nas najbardziej.

Grób Marii Konopnickiej

Dzieła sztuki

Rzeczą, która najbardziej rzuca się w oczy jest grupa bardzo okazałych, wyjątkowych nagrobków. Same w sobie w dużej części stanowią prawdziwe dzieła sztuki. To z tego względu spokojny spacer po cmentarzu łyczakowskim przeciąga się w długie godziny. Okazałe grobowce zaczęły się pojawiać na Cmentarzu Łyczakowskim głównie po 1830 roku.

Wszystko to również przez to, że polski Lwów był miastem kwitnącym polską kulturą i sztuką. Boga życie uniwersyteckie, słynni matematycy i artyści. To wszystko spowodowało, że na łyczakowskiej nekropolii znajda się groby niezwykle ważnych dla Polski postaci. Grobowce co bardziej znamienitych rodów były wykonywane dłutami niezwykłych rzeźbiarzy.

Cmentarz Orląt Lwowskich

Cmentarz Obrońców Lwowa jest autonomiczną częścią Cmentarza Łyczakowskiego. Znajdują się tu mogiły obrońców Lwowa i Małopolski Wschodniej 1918 – 1920. Działania wojenne to efekt powojennego konfliktu Ukraińców i Polaków. Nasi rodacy stanowili wówczas 60% mieszkańców miasta, 30% Żydzi, a tylko kilka procent obywatele ukraińscy. Polityka dawnego zaborcy spowodowała jednak rozstawienie w okolicy miasta kilku tysięcy żołnierzy ukraińskiej, przy praktycznie braku we Lwowie polskich żołnierzy.

Nazwa Orlęta Lwowskie to rezultat wieku większości ofiar – przeważają tu mogiły młodzieży szkół średnich oraz wyższych.

Obecny wygląd cmentarza to efekt współpracy Polsko – Ukraińskiej. W okresie ZSRR cmentarz prawie w całości zniszczono i zdewastowano. Pod koniec lat 60 – tych znajdowało się na wysypisko śmieci, a w katakumbach znajdował się zakład kamieniarski.

Aby się do niego dostać, należy wejść główną bramą cmentarza łyczakowskiego, i kierować się na koniec nekropolii. Cmentarz Obrońców Lwowa znajduje się po prawej stronie.

Historia tego miejsca jest niezwykle tragiczna i warta bardziej szczegółowej lektury dla zainteresowanych. Dlatego odsyłamy szerzej do innych przewodników.

Cmentarz Łyczakowski dzisiaj

Nekropolia ma status muzeum, stąd nie powinny odbywać się tu nowe pochówki. Portal Kresy.pl podaje jednak informację, że co ruch wydawane są kolejne zgody dyrektora cmentarza na nowe pochówki, głównie dla osób zasłużonych, polityków, honorowych obywatelski itd. Pojawiały się również doniesienia i przyjmowaniu łapówek za możliwość pochowania na zabytkowym cmentarzu.

Bilety wstępu

Wejście na teren Cmentarza Łyczakowskiego jest płatne.

Ze względu na podwyżkę, ceny są aktualne na rok 2020.
  • Osoba dorosła – 50 UAH
  • Uczniowie i studenci – 40 UAH

Osobny cennik obowiązuje dla grup do 10 i powyżej 10 osób.

Zniżki na wstępy dla posiadaczy karty Lviv City Card.

Dojazd do Cmentarza Łyczakowskiego

Spacer – postawiliśmy na niego z racji bardzo ładnej pogody w drodze powrotnej. Dzięki temu możemy zobaczyć również mniej turystyczną część Lwowa. Odległość to zaledwie niecałe 2 kilometry, czyli ok. 25 minut.
Tramwaj – linia numer 7 zabierze nas z centrum miasta pod sam cmentarz. Przejazd tramwajem czy trolejbusem we Lwowie to prawdziwa przyjemność (retro). Koszt przejazdu to 5 UAH.
Uber – ze względu na działanie Ubera, bardzo wygodnie, szybko i tanio dostaniemy się z centrum miasta pod samą bramę nekropolii. Koszt przejazdu to ok. 45 UAH.

Zostaw odpwowiedź

Twój adres nie będzie publikowany. Wymagane pola zostały zaznaczone *

*